ŞİRKETLER
18 Kasım 2021 15:38
Umut Çelik

Arma Group CTO'su Mustafa Uçak oldu

Arma Group Holding'de, CTO'luk görevine, Türkiye'nin ilk Akıllı Şehirler Ofisi'nin kurucuları arasında yer alan Mustafa Uçak getirildi.

Arma Group CTO'su Mustafa Uçak oldu

1997 yılında Armakom ile yazılım sektörüne giren ve yazılımda Türkiye'nin ilk oyuncuları arasında yer alan Arma Group, yıkılan Irak'ın yeninden inşasında da önemli bir rol oynadı. Irak'ta yazılımın yanı sıra inşaat taahhüt, fabrika kurulumu, enerji, finans ve e-bankacılık gibi birçok alanda yatırımları bulunan Arma Group, Türkiye'de de yatırım kararı aldı.

Arama motoru, afet yönetimi, fintech gibi alanlarda faaliyet yürütecek olan şirket bu amaçla geçtiğimiz aylarda teknoloji yatırımlarına liderlik etmek amacıyla Volkan Gazioğlu'nu CEO olarak atamıştı.

Mustafa Uçak kimdir?

Yeni görevini "Arma Group Holding bünyesine katılmam ile birlikte şirket stratejimize uygun inovatif projeleri hayata geçirerek milli teknoloji hamlesine katkıda bulunmaya devam edeceğim" sözleriyle değerlendiren Mustafa Uçak, Türkiye'nin ilk "Akıllı Şehirler Ofisi"nin kurucuları arasında yer alarak ülkemizde Akıllı Şehir ekosisteminin ve kültürünün oluşturulmasına öncülük etti. Kamu ve özel sektörde birçok ekip çalışmasında başta yöneticilik olmak üzere çeşitli kademelerde görev alan Uçak, konulara inovatif ve stratejik bir bakış açısı ile yaklaşması nedeniyle, çalıştığı her şirkette yüksek zorluk içeren görevlere talip oldu.

İstanbul genelinde meydan, cadde, park, bahçe, spor ve kültür tesisleri gibi birçok kamusal alanda "ibbWiFi" ismiyle verilen ücretsiz internet hizmeti projesinde; 100 kişilik bir ekip ile dörtbin erişim noktasının ve 1.7 milyon kayıtlı kullanıcının internete erişim operasyonunu yürüttü. Ayrıca İstanbul genelinde hem İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) hem de İstanbul Emniyet Müdürlüğü ile çeşitli güvenlik güçlerine ait kamera izleme ve gözetleme sistemlerinin tasarlanması, kurulum ve saha operasyon süreçlerini yönetti.

Uçak aynı zamanda Türkiye'nin ekonomik kalkınmasına öncülük edecek girişimlere ve girişimcilere olanaklar sunmak için inovasyon ve girişim merkezi Zemin İstanbul'un kurulmasında ve yönetiminde rol aldı. Çeşitli girişimcilik organizasyonu ve yarışmalarında jüri olan Uçak, bir yandan da startuplara mentorluk yapmaya devam etmektedir. Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi de olan Uçak, tam bağımsız bir Türkiye hedefi ile Türkiye'nin milli teknoloji hamlesini gerçekleştirebilmesi adına gönüllü çalışmalar da yürütmektedir.

EN ÇOK OKUNANLAR