SEKTÖRLER
30 Kasım 2021 14:24
Platin-Ambalaj Eki

GCA'dan iki yeni fabrika

Gürok Holding şirketlerinden GCA, 2022'de üçüncüsünü, 2023'te de dördüncüsünü tamamlama hedefiyle beyaz (flint) ve yeşil (renkli) cam ambalaj üretimleri yapacak iki yeni fabrika yatırımı yapmaya hazırlanıyor. 500'er ton olan günlük üretim kapasitesi böylece bin tona çıkacak

GCA'dan iki yeni fabrika

Ambalaj sektöründe faaliyet gösteren Gürok Holding şirketlerinden GCA, holdingin 25 yılı aşkın süredir sofra camı üretimindeki deneyimini, cam ambalaj sektöründe yenilikçi yaklaşımla uygulamaya ve yeni fabrika yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Geçtiğimiz şubat ayında Kütahya birinci OSB'de ikinci fabrikasını devreye alan GCA, 420 ton olan günlük üretim kapasitesini, ilave ettiği 400 tonla yaklaşık iki katına çıkardı. Bu süreçte istidam ettiği çalışan sayısını da yüzde 100 artırarak 500 kişiye ulaştırdı. Son olarak, 2022 yılında üçüncüsünü, 2023'te de dördüncüsünü tamamlama hedefiyle beyaz (flint) ve yeşil (renkli) cam ambalaj üretimleri yapacak iki yeni fabrika yatırımını daha duyurdu.

700 KİŞİYE YENİ İSTİHDAM

Kütahya birinci OSB içinde inşa edilecek bu fabrikalar, 500'er tondan toplam bin ton günlük üretim kapasitesine sahip olacak. Bu iki yeni cam ambalaj fabrikası GCA nezdinde şimdiye kadar inşa edilen en büyük kapasiteli fırınlar olma özelliğini de taşıyor. GCA'nın 2023'deki üretim kapasitesi de toplamda bin 800 ton ile yıllık 1 milyar adetten 2.5 milyar adete çıkacak. Aynı zamanda 700 kişiye yeni istihdam yaratarak çalışan sayısını da bin 200'e çıkaracak. GCA'nın yeni üretim yerleşkesinde gelecekte toplam beş fabrikayla birlikte iki bin 500 tonluk günlük üretim kapasitesine çıkabileceği bir altyapı planlaması yapılacak.

YENİ BİR FABRİKA İÇİN HAZIRLIKLAR BAŞLADI

GCA Genel Müdürü Dr. Abdullah Gayret; fabrika yatırımlarıyla ilgili yaptığı açıklamada, "GCA olarak cam ambalaj sektöründe daima yaratıcı ve yenilikçi vizyon, uzman mühendis ve tasarım ekiplerimizle iş ortağı olarak gördüğümüz müşterimize en iyi ve en kaliteli ürünleri sunmaya gayret ediyoruz" dedi. Bu hedef doğrultusunda, ülke ekonomisi için katma değer yaratmayı görev edinerek, yatırımlarına hızla devam ettiklerini anlatan Gayret, "Şubat ayında devreye aldığımız ikinci fabrikamızdan sonra, önümüzdeki yıl tamamlanacak üçüncü fabrikamızın inşaatına başladık. Dördüncü fabrikamızın hazırlıklarına da en kısa sürede başlayarak 2023 yılı içerisinde tamamlamayı hedefliyoruz" diye konuştu.

YENİ MÜŞTERİLERE ULAŞMAYI PLANLIYOR

"Bu yatırımlarla, Türkiye'deki cam ambalaj üretim kapasite payımızı yüzde 15 seviyesinden önce yüzde 20 ardından yüzde 25 seviyesine çıkarmayı ve yeni ürün portföyümüzle yeni müşterilere ulaşmayı planlıyoruz" diyen Gayret, bu iki fabrika yatırımlarıyla pazarı tek başımıza yüzde 16 büyüterek Türkiye'nin ikinci büyük cam ambalaj üreticisi olacaklarına işaret etti. Gayret, şunları kaydetti: "Başta Ortadoğu, Afrika, Avrupa, Avustralya ve Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere 40'dan fazla ülkeye ihracat gerçekleştiriyor, yeni yatırımlarımızla ülke sayısını 50'in üzerine çıkarmayı hedefliyoruz."

HEDEF, KÜRESEL OYUNCU OLMAK

Yeni yatırımlarıyla, küresel bir oyuncu olma gayesiyle hem üretim kapasitelerini artıracak hem de pazarın yükselen talebine daha etkin yanıt vermiş olacaklarını anlatan Gayret, "Tüm bunların yanında yeni yatırımlarla artan kapasiteye bağlı olarak sadece ihracat tonajını artırmakla kalmayacak, istihdama da önemli bir katkı sağlayacağız. Bu heyecanlı yolculuğumuzu tüm iş ortaklarımız ve yeni yatırımlarımızla sürdüreceğimiz için çok mutluyuz" diye konuştu.

EN ÇOK OKUNANLAR